You are currently viewing 5 sposobów na zarabianie na swojej twórczości w internecie

5 sposobów na zarabianie na swojej twórczości w internecie

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Zarabianie na sprzedaży produktów i usług
 3. Reklamy na blogu
 4. Płatne współprace
 5. Patronite
 6. Postawienie wirtualnej kawy buycoffee.to
 7. Podsumowanie

Jakie są opcje zarabiania na swojej twórczości w internecie? Możliwości jest wiele. Zarabiać jako twórca w internecie można poprzez:

 1. sprzedaż produktów lub usług,
 2. umieszczanie reklam na swoim blogu,
 3. płatne współprace,
 4. założenie Patronite,
 5. wirtualne kawy buycoffee.to.

Zacznę od punktu pierwszego:

1.       Sprzedaż produktów lub usług

Tutaj sky is the limit możesz wydać ebook, kurs online, szablony grafik, checklisty i wiele, wiele innych form. Możesz także udostępnić opcję konsultacji online.

Na początek proponuję podejrzeć, co piszczy w trawie u osób z biznesem podobnym do Twojego. Macie podobną grupę docelową, a więc chcecie trafiać do tych samych osób. Nie chodzi tutaj o kopiowanie ich pomysłów, ale o zainspirowanie się.

szkolenie linkedin dorota mroczek biznes online

W kolejnym kroku zapisz w punktach:

 • co to za produkt/usługa,
 • co będzie zawierać,
 • kto może Ci pomóc w grafikach/montażu/korekcie,
 • kiedy chcesz rozpocząć sprzedaż,
 • ile będzie kosztować finalny produkt.

Podziel projekt na mniejsze kawałki i rozpisz w kalendarzu kolejne etapy tworzenia. Pamiętaj o dodaniu do rozpiski kilku dni w razie obsuwy czasowej 😊.

2.       Umieszczanie reklam na swoim blogu

To kolejna możliwość na przygarnięcie niezłej sumki.

W tym przypadku warto przysiąść do pisania artykułów pod pozycjonowanie w wyszukiwarkach (SEO – search engine optimization). To podejście skupia się na wartości, jaką można dać czytelnikowi bloga. 

W posty warto wplatać słowa kluczowe. Są to frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Celem jest wyświetlanie się jak najwyżej na dane zapytania. Jeśli wpiszesz w Google „wirtualna asystentka” to wyskoczy multum stron o tej tematyce. Liczą się pierwsze wyniki. Większość osób nie zagląda na kolejne karty.

Dlatego, aby dobrze zarabiać na reklamach na blogu, trzeba zainwestować czas w pisanie dobrych i praktycznych treści.

3.       Płatne współprace

Nawiązywanie płatnych współprac może nieść za sobą korzyści dla obu stron – Ty otrzymujesz wynagrodzenia, a firma dociera do nowych odbiorców. Win-win! Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i pisać maile do firm, z którymi chcesz podjąć współpracę. W ofercie warto przedstawić kilka opcji cenowych, np. 3:

 • Najtańsza – nieatrakcyjna dla firmy, za mały zakres usług (np. post sponsorowany, jedna wzmianka na insta story),
 • Pośrednia – atrakcyjna, większy zakres usług (np. 3 posty, reels, 3 insta story),
 • Najdroższa – nieatrakcyjna cenowo (np. 5 postów rozłożonych w czasie, 2 reels, 5 ista story).

Przedsiębiorstwa, przy podejmowaniu decyzji o współpracy z Tobą, zazwyczaj będą zwracać uwagę na zaangażowanie Twojej społeczności. Jeśli masz nawet 100.000 obserwujących, ale pod postami jest cisza i z 10 osób ogląda insta story, to będzie ciężko ☹.

Swoją społeczność możesz angażować: 

 • pisząc posty, które zachęcają do dyskusji, można się z nimi utożsamiać,
 • organizując Q&A, 
 • udostępniając posty obserwatorów,
 • tworząc plansze z wyzwaniami,
 • odpisując na wiadomości prywatne i komentarze (zachęcaj obserwatorów do kontaktu z Tobą!).

Pytaj również, o czym chcieliby kolejny post/filmik (np. okienko na propozycje tematów, później głosowanie). I dotrzymuj słowa! Zaufanie społeczności stało się nową walutą.

4.       Założenie Patronite

Serwis działa w modelu subskrypcyjnym. Twórca zazwyczaj wyznacza „nagrody” za finansowe wsparcie od patronów. Mogą mieć formę dodatkowych materiałów dostępnych tylko dla nich. Minusem może być dodatkowy nakład pracy, który wkłada się w bonusy dla patronów.

5.       Wirtualne kawy buycoffee.to

Alternatywą dla Patronite jest polski serwis buycoffee.to, który umożliwia stawianie wirtualnej kawy. Buycoffee.to bazuje na jednorazowych „kawkach”. Wspierający ma do wyboru 3 kawowe opcje:

 • espresso (5 zł),
 • cappuccino (10 zł),
 • cafe latte (15zł),
 • bądź dowolną kwotą.

Zaletami buycoffee.to są:

 • brak modelu subskrypcyjnego, postawienie kawy może być jednorazowym wsparciem,
 • strona jest wygodna i prosta w obsłudze,
 • nie trzeba bezpośrednio prosić o wsparcie naszej społeczności.

Stawianie kawy twórcy ma na celu podziękowanie za skorzystanie z darmowych materiałów i konsultacji w wiadomościach prywatnych. Nie każdy pamięta, że warto podziękować twórcy za poświęcony czas i zostawić mu drobny napiwek w postaci wirtualnej kawy.

Bardzo spodobała mi się idea stawiania kawy twórcom. Jeśli i Tobie przypadła do gustu, możesz wejść na buycoffee.to i w ten sposób mi podziękować 😊.

Kliknij w grafikę i postaw kawę 🙂 Zobacz jak to działa 🙂

Podsumowanie

Przedstawiłam Ci 5 sposobów na zarabianie działając w internecie. Wspomniałam o sprzedaży produktów lub usług, reklamach na blogu, płatnych współpracach, serwisach, takich jak Patronite i buycoffee.to.

Jeśli pragniesz zgłębić jeszcze więcej wiedzy na temat zarobków Wirtualnej Asystentki, serdecznie zachęcam do sięgnięcia po ten inspirujący wpis -> Czy pracując jako wirtualna asysta da się zarobić? – Dorota Mroczek – Mentor, Coach, Tutor

Chciałabyś zacząć zarabiać w Internecie, ale boisz się formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej?  To zapraszam Cię do przeczytania TEGO WPISU napisanego przez ekspertkę do spraw niezarejestrowanej działalności gospodarczej. 

dorota mroczek buycoffee wirtualna asystentka mentor szkolenie wirtualna asysta praca zdalna praca dla mam praca dodatkowa