You are currently viewing 5 rad jak efektywnie pracować z domu jako wirtualna asystentka

5 rad jak efektywnie pracować z domu jako wirtualna asystentka

Dla jednych spełnienie marzeń, dla drugich… udręka. Co mam na myśli? Pracę z domu.

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była czymś rzadko spotykanym. A jeśli już ktoś tak zarabiał na życie, nie uważano tego za prawdziwą pracę. Podejście uległo zmianie na początku 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia COVID-19. Praktycznie z dnia na dzień trzeba było dostosować się do nowej rzeczywistości. Biura opustoszały. Kto miał taką możliwość pracował z domu.

Tak gwałtowna zmiana poskutkowała tym, że niektórzy już nie wrócili do siedziby firmy. Dostali możliwość pracy na odległość. Z biznesowego punktu widzenia, to czysta oszczędność.

Tak się złożyło, że był to również moment mojego przebranżowienia w wirtualną asystentkę. Jednak powodem tej decyzji nie był szalejący wirus a brak przedłużenia umowy ze strony pracodawcy. Kończył się mój urlop macierzyński. Nie chciałam rozstawać się z moim synkiem. Stąd podjęłam decyzję o zmianie zawodu na taki, który umożliwia mi wykonywanie obowiązków z domu i opiekę nad małym dzieckiem.

Jeśli Ty również pracujesz z domu albo chciałabyś tak działać, przygotowałam dla Ciebie kilka rad.

Nie przedłużając, lecimy z tematem!

1. Przygotuj miejsce do pracy

Najlepiej jeśli możesz sobie pozwolić na osobny pokój tylko do pracy. Ale wiem jak jest! To może być nieosiągalne. 

Dlatego wydziel w pokoju miejsce na stół lub biurko (może to być składany blat) i przeznacz je WYŁĄCZNIE na pracę. Mózg lubi wiązać czynność z miejscem, więc jeśli twój kącik kojarzy mu się, że tutaj pracujesz, będzie łatwiej wchodzić mu w tryb “praca”. 

Dla wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa zaleca się, aby za plecami była ściana. Jeśli siedzi się plecami do drzwi, podskórnie może to wywoływać dyskomfort.

praca z domu praca online praca przy komputerze praca zdalna wirtualna asysta

2. Stwórz rutynę przed i po pracy

Posiadanie rutyny nadaje strukturę dnia. Daje stabilność. Warto pomyśleć nad porannym rytuałem szykowania się do pracy. To może być, np. prysznic, ubieranie się, zjedzenie śniadania, umycie zębów, nałożenie makijażu i otworzenie Asany. Równie ważna jest otoczka kończenia pracy. Żeby wyraźnie oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Przykładowa sekwencja: wyłączenie komputera, posprzątanie biurka i wyjście na spacer 🙂

3. Ubieraj się tak jak do biura (ale wygodnie!)

Tutaj nawiążę do rutyny przed rozpoczęciem pracy. Ubranie ma duży wpływ na samopoczucie i produktywność. Nie bez przyczyny w niektórych zawodach obowiązkowe są mundurki, fartuchy. To też ze względów BHP, ale również określony strój daje sygnał „czas na pracę”.

dorota mroczek oferta dla wirtualnej asystentki jak zostać wirtualną asystentką praca wirtualna asystentka kurs wirtualna asystentka biznes online

4. Rozpisz harmonogram pracy

To konieczność, aby nie zatracić się w obowiązkach „pracowych”. Pracując z domu często przekraczamy magiczne 8 h, bo coś jeszcze chcemy dokończyć, nadgonić projekt. Odbija się to na kolejnych dniach, bo najzwyczajniej w świecie przemęczamy się. W związku z tym trzeba ustalić jasne godziny pracy. I starać się ich trzymać. Choć to nie zawsze jest takie łatwe w pracy jako wirtualna asystentka, kiedy trzeba zrobić coś „na już”.

5. Ogarnij rozpraszacze

Mam na myśli zarówno social media, jak i zajmowanie się w czasie pracy domem, odwiedziny niezapowiedzianych gości.

Najłatwiej chyba uporać się ze scrollowaniem internetu. Sprawdzą się tutaj aplikacje, takie jak: Forest lub StayFocusd. Blokują czasowo dostęp do wybranych stron, dzięki temu skupiasz się na robocie 🙂

Co do zajmowania się domem – postaw sobie jasne granice. Na przykład: moja produktywność między 12:00 a 16:00 jest bardzo słaba, dlatego w tym czasie mogę poodpoczywać a później zająć się przygotowaniem obiadu. A o 16:00 wracam do komputera i kończę pracę.

Kwestia stawiania granic będzie związana także z odwiedzinami znajomych i rodziny w godzinach Twojej pracy. Powiedz jasno, że w tych godzinach, nawet jeśli jesteś fizycznie w domu, nie będziesz dla nich dostępna, ale zapraszasz, np. po 18:00. Jestem pewna, że zrozumieją i uszanują Twoją prośbę :).

Jeżeli odczuwasz trudności w pogodzeniu pracy z domu i opieki nad chorym dzieckiem, nie jesteś w tym sama. Sama również staję przed podobnym wyzwaniem, dlatego z radością podzielę się moimi sprawdzonymi trikami na efektywną pracę z domu, gdy towarzyszy mi domowe przedszkole (kliknij tutaj). Razem możemy odkryć sposoby, które pomogą nam osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a rodzinnym.

Podsumowanie

We wpisie przybliżyłam Ci 5 rad, jak skutecznie pracować z domu. Wspomniałam o: wyznaczeniu miejsca do pracy, stworzeniu rutyny przed i po pracy. Poruszyłam również kwestię ubioru, rozpiski harmonogramu. Krótko nadmieniłam o sposobach na uporanie się z rozpraszaczami w postaci scrollowania social mediów, obowiązków domowych oraz gości w godzinach Twojej pracy.

62 NARZĘDZIA PROGRAMY DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI FREELANCERA ZA DARMO LEAD MAGNET zapisz się dorota mroczek