Dla jednych spełnienie marzeń, dla drugich… udręka. Co mam na myśli? Pracę z domu.
Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była czymś rzadko spotykanym. A jeśli już ktoś tak zarabiał na życie, nie uważano tego za prawdziwą pracę. Podejście uległo zmianie na początku 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia COVID-19. Praktycznie z dnia na dzień trzeba było dostosować się do nowej rzeczywistości. Biura opustoszały. Kto miał taką możliwość pracował z domu.
Tak gwałtowna zmiana poskutkowała tym, że niektórzy już nie wrócili do siedziby firmy. Dostali możliwość pracy na odległość. Z biznesowego punktu widzenia, to czysta oszczędność.
Tak się złożyło, że był to również moment mojego przebranżowienia w wirtualną asystentkę. Jednak powodem tej decyzji nie był szalejący wirus a brak przedłużenia umowy ze strony pracodawcy. Kończył się mój urlop macierzyński. Nie chciałam rozstawać się z moim synkiem. Stąd podjęłam decyzję o zmianie zawodu na taki, który umożliwia mi wykonywanie obowiązków z domu i opiekę nad małym dzieckiem.
Jeśli Ty również pracujesz z domu albo chciałabyś tak działać, przygotowałam dla Ciebie kilka rad.
Nie przedłużając, lecimy z tematem!
1. Przygotuj miejsce do pracy
Najlepiej jeśli możesz sobie pozwolić na osobny pokój tylko do pracy. Ale wiem jak jest! To może być nieosiągalne.
Dlatego wydziel w pokoju miejsce na stół lub biurko (może to być składany blat) i przeznacz je WYŁĄCZNIE na pracę. Mózg lubi wiązać czynność z miejscem, więc jeśli twój kącik kojarzy mu się, że tutaj pracujesz, będzie łatwiej wchodzić mu w tryb “praca”.
Dla wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa zaleca się, aby za plecami była ściana. Jeśli siedzi się plecami do drzwi, podskórnie może to wywoływać dyskomfort.
2. Stwórz rutynę przed i po pracy
Posiadanie rutyny nadaje strukturę dnia. Daje stabilność. Warto pomyśleć nad porannym rytuałem szykowania się do pracy. To może być, np. prysznic, ubieranie się, zjedzenie śniadania, umycie zębów, nałożenie makijażu i otworzenie Asany. Równie ważna jest otoczka kończenia pracy. Żeby wyraźnie oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Przykładowa sekwencja: wyłączenie komputera, posprzątanie biurka i wyjście na spacer 🙂
3. Ubieraj się tak jak do biura (ale wygodnie!)
Tutaj nawiążę do rutyny przed rozpoczęciem pracy. Ubranie ma duży wpływ na samopoczucie i produktywność. Nie bez przyczyny w niektórych zawodach obowiązkowe są mundurki, fartuchy. To też ze względów BHP, ale również określony strój daje sygnał „czas na pracę”.
4. Rozpisz harmonogram pracy
To konieczność, aby nie zatracić się w obowiązkach „pracowych”. Pracując z domu często przekraczamy magiczne 8 h, bo coś jeszcze chcemy dokończyć, nadgonić projekt. Odbija się to na kolejnych dniach, bo najzwyczajniej w świecie przemęczamy się. W związku z tym trzeba ustalić jasne godziny pracy. I starać się ich trzymać. Choć to nie zawsze jest takie łatwe w pracy jako wirtualna asystentka, kiedy trzeba zrobić coś „na już”.
5. Ogarnij rozpraszacze
Mam na myśli zarówno social media, jak i zajmowanie się w czasie pracy domem, odwiedziny niezapowiedzianych gości.
Najłatwiej chyba uporać się ze scrollowaniem internetu. Sprawdzą się tutaj aplikacje, takie jak: Forest lub StayFocusd. Blokują czasowo dostęp do wybranych stron, dzięki temu skupiasz się na robocie 🙂
Co do zajmowania się domem – postaw sobie jasne granice. Na przykład: moja produktywność między 12:00 a 16:00 jest bardzo słaba, dlatego w tym czasie mogę poodpoczywać a później zająć się przygotowaniem obiadu. A o 16:00 wracam do komputera i kończę pracę.
Kwestia stawiania granic będzie związana także z odwiedzinami znajomych i rodziny w godzinach Twojej pracy. Powiedz jasno, że w tych godzinach, nawet jeśli jesteś fizycznie w domu, nie będziesz dla nich dostępna, ale zapraszasz, np. po 18:00. Jestem pewna, że zrozumieją i uszanują Twoją prośbę :).
Jeżeli odczuwasz trudności w pogodzeniu pracy z domu i opieki nad chorym dzieckiem, nie jesteś w tym sama. Sama również staję przed podobnym wyzwaniem, dlatego z radością podzielę się moimi sprawdzonymi trikami na efektywną pracę z domu, gdy towarzyszy mi domowe przedszkole (kliknij tutaj). Razem możemy odkryć sposoby, które pomogą nam osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a rodzinnym.
Podsumowanie
We wpisie przybliżyłam Ci 5 rad, jak skutecznie pracować z domu. Wspomniałam o: wyznaczeniu miejsca do pracy, stworzeniu rutyny przed i po pracy. Poruszyłam również kwestię ubioru, rozpiski harmonogramu. Krótko nadmieniłam o sposobach na uporanie się z rozpraszaczami w postaci scrollowania social mediów, obowiązków domowych oraz gości w godzinach Twojej pracy.