Wyobraź sobie taką sytuację: zgłasza się do Ciebie koleżanka z liceum, bo usłyszała, że działasz jako wirtualna asystentka. Proponuje Ci napisanie 10 obszernych tekstów na swoją stronę internetową. Twój kalendarz już teraz pęka w szwach. Ale jak tu odmówić znajomej?! Co sobie o Tobie pomyśli!
Widzisz siebie w tej sytuacji? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z mówieniem „nie”. Z odmawianiem jest ten kłopot, że wywołuje zazwyczaj duży dyskomfort. Część osób woli się zgodzić niż poczuć to nieprzyjemne uczucie.
Mówienia „nie” w sposób asertywny wymaga praktyki. W tym poście przedstawię kilka kroków, na które składa się asertywna odmowa.
Punkt pierwszy – daj sobie czas na zastanowienie
Nie musisz z automatu dawać odpowiedzi. Możesz powiedzieć: „Potrzebuję trochę czasu na zastanowienie. Dam Ci znać jutro do godziny 15:00. Czy to jest dla Ciebie w porządku?”
Punkt drugi – powiedz jasno i klarownie „nie”
Podejdź do tego z odwagą. Upewnij się przy tym, że druga strona rozumie, że odmawiasz.
Punkt trzeci – podaj krótkie uzasadnienie odmowy
Podanie powodu może ułatwić drugiej osobie zrozumienie, dlaczego odrzucasz prośbę i ułatwić jej zaakceptowanie tego faktu. Choć to kuszące, nie ma co nadmiernie tłumaczyć się i przepraszać. Takie uzasadnienie może brzmieć następująco: „Nie mogę przyjąć tego zlecenia, bo obecnie mam komplet klientów i nie podejmuję nowych współprac.”
Punkt czwarty – zaproponuj alternatywę
“Jeśli chcesz, za dwa tygodnie kończy mi się projekt u jednego klienta i będę mogła przyjąć od Ciebie zlecenie. Co Ty na to?”
ALBO
“Mogę dać Ci kontakt do innej wirtualnej asystentki.”
Technika zdartej płyty
Pamiętaj, żeby stawiać siebie i swój czas na pierwszym miejscu. Jeśli pomimo zastosowania powyższych punktów odmowa „nie dociera”, spróbuj techniki zdartej płyty. Polega ona na powtarzaniu tego samego komunikatu z odmową, ale BEZ wymyślania nowych argumentów. Po prostu powtarzasz odmowę, posługując się tym samym powodem. Niektórzy próbują za wszelką cenę wymusić „tak”. Nie daj się i postępuj w zgodzie z sobą.
Podsumowanie
Asertywny sposób na odmawianie składa się z 4 kroków: daj sobie czas na zastanowienie się, mów wprost, że odmawiasz, podaj krótkie uzasadnienie i zaproponuj inne, dogodne dla Ciebie, rozwiązanie.
To jak, spróbujesz, gdy następnym razem będziesz chciała odmówić? 🙂