You are currently viewing Poznaj sposoby na zwiększenie produktywności

Poznaj sposoby na zwiększenie produktywności


O 5:00 budzi Cię ostry dźwięk budzika. Po raz kolejny zastanawiasz się, dlaczego to sobie robisz. Kto z własnej woli wstaje o tak nieludzkiej porze?! Zwlekasz się łóżka i powoli idziesz do kuchni. Niezdarnymi ruchami robisz sobie kawę. Wlewasz w siebie „czystą energię” i jest może ciut lepiej. Siadasz przy biurku i odpalasz laptopa. Trzeba zaplanować pracę na dzisiaj w Asanie. Po jakiejś godzinie pulpit aplikacji aż bije po oczach kolorowymi kafelkami z zadaniami. I teraz najtrudniejsza część – wybrać zadanie i się za nie zabrać.

Zakasasz rękawy i… klops! Nie możesz zacząć. Ale jak to?

Przecież stosujesz się do rad z poradników o produktywności!

Wstajesz o 5:00, planujesz pracę… No nic, dzisiaj nie jest Twój dzień. Jutro to na pewno popracujesz 🙂

produktywność

Hmm, a więc co jest nie tak z radami o produktywności?


Zazwyczaj są kierowane do ogółu. Brak tutaj metod szytych na miarę. A przecież każdy potrzebuje innych warunków do pracy.

Pierwszą kwestią do sprawdzenia jest chronotyp. Chronotypem nazywa się indywidualne preferencje co do godzin chodzenia spać i wstawania.

Świat nauki wyróżnia 3 główne typy chronotypów:

  • Nocne marki (sowy) – 25% społeczeństwa
  • Ranne ptaszki (skowronki) – 25% społeczeństwa
  • Typy pośrednie – 50% społeczeństwa

Mówi się, że świat podporządkowany jest skowronkom, czyli osobom, które kładą się wcześnie spać i równie wcześnie wstają. Sowy natomiast mają szczyt aktywności w godzinach wieczornych, dlatego też późno kładą się spać. Dodatkowo nocne marki są bardziej narażone na prokrastynowanie.

Co ciekawe, chronotyp nie jest kwestią przyzwyczajeń. Okazuje się, że jest uwarunkowany genetycznie. Nie oznacza to jednak, że pozostaje stały przez całe życie. Zmienia się fizjologicznie w okresie dojrzewania (na chronotyp nocny) i w okresie starości (na chronotyp poranny).

Jednak Twój prawdziwy chronotyp może być przykryty nawykami, które pielęgnujesz przez wiele lat. Konsekwencją życia niezgodnie ze swoim chronotypem może być gorsze samopoczucie, a nawet rozwój chorób cywilizacyjnych.

poznaj swój chronotyp

Warto poznać swój chronotyp. Proponuję prowadzenie przez tydzień dziennika, w którym będziesz monitorowała swoją produktywność. Przy zadaniach notuj, jaka była Twoja koncentracja. Zauważaj również sygnały, takie jak ziewanie, uciekanie gdzieś myślami. To one świadczą o spadku energii.

Po 7 dniach przeanalizuj swoje zapiski. Na tej podstawie spróbuj wykonywać najbardziej wymagające zadania w godzinach swojej największej aktywności.

Bez czego jeszcze trudno o produktywność?

Bez odpoczynku! Do bycia produktywnym trzeba być wypoczętym.

do bycia produktywnym trzeba być wypoczętym

Co może być takim wytchnieniem od pracy?

  • nawet krótki spacer,
  • patrzenie na zielone rośliny za oknem,
  • drzemka,
  • zabawa z domowym pupilem.
  • i wszystko to, co niezwiązane z Twoją pracą.
odpoczynek

Znajdź rytm, w którym najlepiej Ci się pracuje. Na przykład 25 min skupienia na zadaniach, 5 min przerwy. Tutaj nie ma reguły. Musisz przetestować na sobie to i wybrać najlepsze zestawienie.

Według mnie, w produktywności nawyki są ważniejsze niż narzędzia. Do produktywnego działania potrzebujesz silnej woli. Do wytłumaczenia, czym jest siła woli, często używa się przykładu mięśnia. Ja też się nim posłużę :).

Po wysiłku mięśnie męczą się i muszą się zregenerować. Tak samo jest z siłą woli. Rozwiązaniem może być uczynienie z pracy działania nawykowego. O wiele łatwiejsze na start jest jednak połączenie zadania z innymi nawykami, np. robię kawę i siadam z nią przy biurku, otwieram kalendarz z zadaniami i zaczynam pracę.

planowanie pracy

Jakie nawyki warto wypracować, aby zwiększyć swoją produktywność?

Proponuję założyć notatnik z pomysłami, myślami, rzeczami do zrobienia, które przychodzą Ci do głowy podczas pracy. Odciąży to przeładowaną nadmiarem myśli pamięć krótkotrwałą.

Dzięki temu poprawi się Twoja decyzyjność i zmniejszy się skłonność do prokrastynacji. Wieczorem przejrzyj swoje zapiski i wybierz te do wykonania. Resztę wykreśl.

Jeśli chodzi o planowanie zadań, najlepiej sprawdza się robienie ‘to-do list’ wieczorem. Pomoże to “oczyścić” umysł przed snem, bo będziesz wiedziała, co masz do zrobienia jutro. Łatwiej też oszacujesz, o której warto wstać (ale szanuj swój nowo poznany chronotyp!).

Spisanie listy wieczorem oszczędzi Twój czas rano. A jasno określone zadania zmotywują Cię też do wstania z łóżka.

Trudnością, jaką możesz napotkać po stworzeniu listy zadań do wykonania jest doznanie paraliżu decyzyjnego. Występuje on, gdy masz zbyt duży wybór i nie wiesz od czego zacząć. Proponuję wyznaczyć sobie max. 3-4 priorytety w ciągu dnia i na nich się skupić.

Podsumowanie

Aby być produktywnym warto poznać swój chronotyp i nie walczyć z nim. Bez odpoczynku nie da się działać produktywnie. Wypracowanie nawyku spisywanie wieczorem listy rzeczy do zrobienia oraz prowadzenia notatnika z myślami, pomogą Ci pracować wydajniej.

dorota mroczek buycoffee wirtualna asystentka mentor szkolenie wirtualna asysta praca zdalna praca dla mam praca dodatkowa