You are currently viewing Test Gallupa – czym jest i dlaczego warto go zrobić?

Test Gallupa – czym jest i dlaczego warto go zrobić?

Jak myślisz – co jest skuteczniejsze: praca nad słabościami czy rozwijanie talentów?

Według mnie, większe korzyści przynosi rozwijanie talentów. Niestety fokusowanie się na wadach jest nam wpajane od dziecka. Powoli to się zmienia i większą uwagę przykłada się do tego, co zrobiło się dobrze, a nie gdzie był błąd.

Jakiś czas temu, skuszona dobrymi opiniami, zrobiłam test Gallupa

Jest to narzędzie, które określa natężenie cech. Arkusz liczy aż 177 pytań. Do każdego pytania są przygotowane odpowiedzi. Nie ma poprawnych i błędnych wariantów. Wybiera się zdanie, które w najlepszy sposób opisuje Ciebie. Na zaznaczenie odpowiedzi masz tylko 20 sekund i to nie jest bez znaczenia. Ograniczenie czasowe ma zapobiec rozmyślaniu. Tutaj kluczowa jest intuicja.

Instytut Gallupa wytypował 34 talenty, i tu ważna wiadomość, każdy ma je wszystkie, tylko różni się ich kolejność, a więc ich nasilenie u danej osoby.

Test jest dostępny w dwóch wariantach:

 • tylko top 5 (czyli poznasz 5 najsilniejszych talentów),
 • wszystkie 34 talenty.

Ale czym w ogóle jest ten talent?

Talent jest cechą, nie zaś umiejętnością. To niewymuszony (naturalny) sposób, w jaki myślisz i postępujesz. Stanowi potencjał do rozwoju.

Talenty można podzielić na: dojrzałe (wspierające w codziennym funkcjonowaniu) oraz niedojrzałe (podstawiają nogę, utrudniają działanie). Warto wiedzieć, że wyniki testu Gallupa nie klasyfikują naszych talentów w ten sposób. To już praca własna 🙂

Dużo mówi się również o mocnych stronach. Czy to to samo, co talenty?

Talenty są nierozerwalną składową mocnych stron. Żeby jakaś cecha mogła przeistoczyć się w mocną stronę, trzeba:

 • zidentyfikować talent,
 • pogłębiać wiedzę w tematyce danego talentu (np. poprzez książki, kursy, szkolenia)
 • zdobywać umiejętności wykorzystania tej cechy (np. na warsztatach, zajęciach praktycznych, wchodząc w nowe sytuacje/role społeczne)
test gallupa talenty gallupa dorota mroczek
Moje talenty Gallupa

Dlaczego warto zrobić test Gallupa?

 1. Odkryjesz cechy, o których istnieniu nie wiedziałaś

Pogłębisz wiedzę na swój temat. Będziesz mogła rozwijać talenty i przeobrażać je w mocne strony. Jeśli domyślałaś się swoich talentów, będziesz mogła je sprawdzić.

 1. Wyniki testu mogą okazać się pomocne w wyborze pracy lub jej zmianie

Talenty można porównać do drogowskazów. Po odkryciu nowych talentów może pojawić się w Tobie chęć przebranżowienia. I tak było w moim przypadku. 

W moim top 5 znalazły się: zgodność, indywidualizacja, empatia, rozwijanie innych, bliskość. 

Już 2 lata temu słyszałam od dziewczyn z kursu wirtualnej asystentki, że mam predyspozycję na mentorkę. Często w top 5 talentów u nauczycieli i mentorów jest właśnie rozwijanie innych. Nie bez znaczenia w prowadzeniu mentoringu jest też empatia

Długo nad tym myślałam. Zdałam sobie sprawę z tego, że jeszcze pracując na etacie bardzo lubiłam wdrażać nowe osoby do firmy. Po przejściu „na swoje” wypuściłam kurs i dzielę się moją wiedzą w internecie. Po prostu lubię szkolić nowe osoby i widzieć ich postępy. Dlatego poszłam w to! Zapisałam się na kurs z IMOK i intensywnie szkolę się na mentora.

 1. Lepiej dobierasz sobie współpracowników

Jak już wiesz, każdy ma wszystkie 34 talenty, ale w różnym nasileniu. Pokazuje to, jak ludzie są różni i wyjątkowi. Daje przestrzeń na współpracę poprzez uzupełnianie się. Trudno znaleźć osobę o takiej samej konfiguracji cech. Ale to nie jest niemożliwe! Talentowi bliźniacy istnieją. Mówi się, że osoby z podobnymi talentami dogadują się lepiej. Potwierdzam! 🙂

 1. Masz większą świadomość i wyrozumiałość dla siebie

Będziesz wiedziała, dlaczego zachowujesz się tak i tak. Jest to doskonała okazja do zweryfikowania przekonań, jakie masz na swój temat. 

 1. Łatwiej będziesz rozumiała sposób zachowania innych w danej sytuacji

Zapoznając się z całą paletą talentów, zwiększysz wiedzę, na temat ich działania. Pomoże to też w lepszej komunikacji.

Jeśli już wykonałaś test Gallupa – co możesz zrobić z jego wynikami?

 • zapoznaj się z raportami do Twojego testu,
 • wypisz sobie w jednym miejscu swoje wartości, potrzeby, motywacje płynące z najważniejszych talentów (stworzysz mini ściągę),
 • rozważ wykupienie konsultacji,
 • podejmij działania ukierunkowane na rozwój Twoich talentów.

Podsumowanie

W poście opisałam, jak wygląda test Gallupa. Zdefiniowałam słowo talent jako cechę, a nie umiejętność. Wyjaśniłam, czym jest mocna strona. Wymieniłam również szereg korzyści, które daje wykonanie testu Gallupa. Na sam koniec podrzuciłam kilka propozycji, co możesz zrobić, mając już raport talentów.

A Tutaj przeczytaj więcej o teście Gallupa.

dorota mroczek buycoffee wirtualna asystentka mentor szkolenie wirtualna asysta praca zdalna praca dla mam praca dodatkowa