You are currently viewing Co to jest mentoring?

Co to jest mentoring?

Zastanawiałaś się nad tym, która osoba w największym stopniu wpłynęła na Twoje życie? Może była to wychowawczyni w szkole albo ulubiona ciocia? 

Mój mentor

Jestem zdania, że pewni ludzie są nam podsuwani w odpowiednim momencie życia. Mają swoją rolę do spełnienia. Na pewnym etapie stają się dla nas mentorem.

U mnie taką osobą była moja imienniczka, która była byłą wirtualną asystentką, rozwinęła swój biznes online i dzięki temu, że bardzo wierzyła we mnie i moje umiejętności, zmienił się bieg mojego życia.

Co to jest mentoring, mentor, mentee?

W Polsce coraz większą popularnością cieszy idea mentoringu.

Mentoring jest relacją na zasadzie mistrz (mentor) i uczeń (mentee).

Mentor to ktoś, kto ma wiedzę i doświadczenie z danej branży i bierze pod swoje skrzydła osobę, która chciałaby czerpać z jego mądrości.

Mówi się, że najlepiej uczyć się na własnych błędach. I z tym się nie do końca mogę zgodzić. Według mnie, rozwiązania skracające drogę są po to, aby z nich korzystać. Nie ma co wyważać otwartych drzwi 🙂

Tak jest np. z kupowaniem kursów ze skondensowaną wiedzą, no i z mentoringiem.

Wbrew pozorom mentoring nie polega na torowaniu ścieżki podopiecznej. Mentorzy nawigują, kreują możliwości, ale nie wyręczają mentee. 

SPRAWDŹ OFERTĘ SPECJALNEGO MENTORINGU DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI. 8 SPOTKAŃ 1:1.

mentor

Mentoring dzieli się na:

  • formalny, np. program mentoringowy dla kobiet, które opuszczają dom dziecka – organizowany przez instytucje,
  • nieformalny, np. wirtualny mentoring – inspirowanie się osobami, które są już w miejscu życia/kariery, w którym chcesz być.

Cechy mentee

Do bycia mentee trzeba dojrzeć. Ważna jest samoświadomość i chęci do rozwoju. Nie obędzie się również bez determinacji w dążeniu do celu. Rola podopiecznej wymaga umiejętności przyjmowania niewygodnych rad od mentora. Mentor nie jest od tego, żeby mówić coś, co chciałoby się usłyszeć 🙂

Posiadanie w sobie gotowości do szukania mentorów jest niezwykle cenna. Tutaj liczy się stworzenie relacji opartej na zaufaniu. W pewnym sensie mistrza można porównać do przyjaciela.

Praca nad mocnymi stronami czy słabościami?

Mentoring kładzie nacisk na rozwój możliwości, skupia się na zasobach. Mentor może udzielać rad, dawać wskazówki, inspirować. Nie ogranicza jednak decyzyjności podopiecznej. Mentee otrzymuje także wsparcie. Mentoring ma również na celu poszerzenie horyzontów.

krzyżówka mentoring

Czy mentoring jest tylko indywidualny?

Nie. Są różne formy. Można uczestniczyć w mentoringu grupowym. Jednak popularniejszą wersją są spotkania 1:1. Wyróżnia się również cross mentoring i reverse mentoring. Do osobnej kategorii można zaliczyć mentoring wspierający przedsiębiorczość.

Zastosowanie mentoringu w pracy

Mentoring jest często stosowany w start-upach. Również wdrażanie nowych pracowników opiera się na dzieleniu się doświadczeniem i wspieranie. W niektórych firmach mentoring to swego rodzaju benefit.

Ile trwa mentoring?

Proces mentoringu wymaga czasu. Nie jest sprecyzowane, ile powinien trwać. W zależności od obranego celu i potrzeb mentee spotkania mogą być realizowane przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Są też dostępne ultraszybkie mentoringi. Występują zazwyczaj przy wydarzeniach typu konferencje, gdzie uruchamiane są zapisy na kilkunastominutowe sesje z mentorami.

czas mentoringu

Podsumowanie

W poście poruszyłam temat mentoringu. Opisałam, kim jest mentor i mentee. Zebrałam cechy, jakie według mnie, powinna mieć podopieczna. Poruszyłam również temat mentoringu w pracy. Odpowiedziałam także na pytanie, jak długo może trwać współpraca mentor-podopieczna.

Sprawdź moją ofertę mentoringu. Ukończyłam szkolenie w Akademii Mentoringu w Instytut Marki Online i Komunikacji – IMOK.

Zastanawiasz się czym różni się mentoring od coachingu? Wiele osób myśli, że jest to to samo, ale są to dwie różne gałęzie tego samego drzewa. Jeśli chcesz poznać te różnice to masz okazję poczytać o nich w moim poprzednim wpisie

dorota mroczek buycoffee wirtualna asystentka mentor szkolenie wirtualna asysta praca zdalna praca dla mam praca dodatkowa