You are currently viewing Dlaczego warto pisać prostym językiem?

Dlaczego warto pisać prostym językiem?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Z których książek i artykułów wynosisz najwięcej?

Z takich, gdzie autor używał tak trudnego słownictwa, że musiałaś sprawdzać w słowniku znaczenie niektórych wyrazów?

Raczej nie.

Rozumiem konieczność profesjonalizmu i zachowania odpowiedniego poziomu. Ale pisanie w niezrozumiały sposób nie zdaje, w większości przypadków, egzaminu! Czytelnik nie jest niesiony na fali prostego języka, tylko rozbija się o tsunami naukowego bełkotu.

Lubię jasne komunikaty. Używanie prostego języka jest skuteczniejsze. Większość ludzi nie chce czytać skomplikowanych, długich elaboratów. Wolą przeczytać coś, co zrozumieją. 

Przecież za specjalistę w danym temacie uważa się osobę, która umie coś trudnego wytłumaczyć nawet kilkuletniemu dziecku.

pisz jak do dziecka

A więc skąd bierze się pokusa komplikowania tekstu?

  1. Z przekonania o tym, że dłuższe artykuły mają wyższą wartość. Nie ma co kombinować, bo im mniej, tym lepiej. Sztuką jest skrócenie tekstu. Wymaga to nie lada wysiłku. Przypomnij sobie czasy SMS-ów. Trudno było zmieścić się w limicie 160 znaków ze spacjami :). Prosty język jest ukłonem w stronę odbiorcy. Nie męczy go.
  2. Z kolejnego przekonania – specjalista powinien używać trudnych zwrotów. Ok, może chcesz pokazać swoją eksperckość. Ale zobacz! Doceniasz osoby, które potrafią pisać w klarowny sposób. 
  3. Z tego, że nie czujesz się pewnie w danym obszarze. Próbujesz więc zabezpieczyć się przed krytyką. Pewnie często używasz sformułowań typu „prawdopodobnie, przypuszczalnie”. Jeśli nie są niezbędne, pomiń je.
  4. Boisz się, że ktoś zarzuci Ci plagiat. W sumie wszystko zostało już napisane i powiedziane. Zasób prostych słów i konstrukcji zdań jest ograniczony. Komplikowanie zdań wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. Kto pisał pracę dyplomową, pewnie pamięta strach przed systemem antyplagiatowym 🙂

Jak podejść do prostego pisania praktycznie?

Trenuj!

Ożywiaj wypowiedzi. Nadziewaj artykuły przykładami (prawdziwymi i wymyślonymi). Unikaj pustych wyrazów, które miałyby za zadanie zamydlić tekst.

Zaprzyjaźnij się z technologią :). Na polskim rynku są dwie aplikacje do sprawdzania tekstów – Jasnopis i Logios.

pisanie prostym językiem

Do czego służy Jasnopis?

Jasnopis jest darmową aplikacją, którą stworzyli naukowcy z PAN i SWPS. Jego zadanie polega na analizie wklejonego przez Ciebie tekstu.

Wynik przedstawiany jest w skali od 1 (tekst zrozumiały dla wszystkich) do 7 (tekst zrozumiały dla specjalistów).

Dodatkowo program wskazuje zdania, które mają zbyt skomplikowaną budowę oraz zaznacza trudniejsze wyrazy. Jasnopis proponuje prostsze zamienniki. 

Logios

Również jest bezpłatną aplikacją (https://dozabawy.logios.dev/).

Dodajesz swój tekst (limit 3000 znaków). Spośród dostępnych opcji zaznaczasz typ i styl tekstu, a także wybierasz, jakie parametry chcesz zmierzyć.

I dostajesz raport w formie wykresów i map.

Jeśli chciałabyś poznać inne programy przydatne do pracy jako wirtualna asystentka, serdecznie zapraszam Cię do pobrania tego e-booka, w którym zawarłam sprawdzone programy.

62 NARZĘDZIA PROGRAMY DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI FREELANCERA ZA DARMO LEAD MAGNET zapisz się dorota mroczek

Jakie widzę zalety prostej komunikacji?

  • umiem skuteczniej przekazać wiedzę/informację,
  • nie buduję wokół siebie muru, więc jestem przystępna dla odbiorcy,
  • łatwiej buduję relacje biznesowe oparte na zaufaniu,
  • nie powoduje szybkiego zmęczenia u moich czytelników (również u Ciebie).

Podsumowanie

Jak wspominałam, pisanie prostym językiem wymaga ćwiczeń. Istnieje szereg przyczyn, które to utrudniają: przekonanie o wyższości dłuższych treści, przeświadczenie, że specjalista powinien używać trudnych wyrazów, brak pewności i chęć zabezpieczenia się przed krytyką oraz obawa przed posądzeniem o plagiat. Na polskim rynku są dwa narzędzia do sprawdzania tekstów – Jasnopis i Logios.

dorota mroczek buycoffee wirtualna asystentka mentor szkolenie wirtualna asysta praca zdalna praca dla mam praca dodatkowa