You are currently viewing Umiejętności wirtualnej asystentki

Umiejętności wirtualnej asystentki

Wraz z rozwojem biznesów oraz możliwości pracy w domu, wiele osób zwraca się ku zawodom cyfrowym, które z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. Tak jest, chociażby w przypadku wirtualnych asystentek. Są one cenionymi pracownikami, pomagając przedsiębiorcom w efektywnym wykonywaniu wielu czasochłonnych zadań.

Co ważne, aby prowadzić działalność w internecie,  nie musisz mieć zgłoszonej działalności gospodarczej, więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj.

W zależności od branży, WA będzie potrzebowała innego zestawu umiejętności. Niektóre role są bardziej techniczne, inne bardziej kreatywne, jednak wszystkie wymagają od WA, umiejętności miękkich.

Umiejętności miękkie w pracy wirtualnej asystentki i dlaczego ich potrzebujesz

Jak wszyscy wiemy umiejętności miękkie to umiejętności społeczne, które są niezbędne w codziennej pracy, gdyż umożliwiają interakcję z innymi ludźmi.

Ten rodzaj umiejętności musi opanować każda wirtualna asystentka – niezależnie od tego czy dopiero stoi na początku drogi zawodowej czy jej kariera jest już dobrze rozpędzona.

Branża wirtualnej asysty opiera się na świadczeniu usług, gdzie pracujemy 1:1 z klientami. W tej pracy w równym stopniu chodzi o realizację określonych zadań jak i o budowanie oraz utrzymywanie silnych relacji z naszymi klientami. 

Umiejętności techniczne wirtualnej asystentki

Dla WA ważna jest znajomość najnowszego oprogramowania do zarządzania projektami i narzędzi do pracy zespołowej. Choć każda firma może korzystać z innych technologii, znajomość najważniejszych systemów ułatwia szkolenie i wprowadzenie do pracy.

 Umiejętności techniczne mogą obejmować znajomość:

 • Asany
 • Trello
 • Canvy
 • Microsoft Office

 5 umiejętności które powinna rozwinąć wirtualna asystentka

 1. Komunikacja

Jedną z kluczowych umiejętności wirtualnej asystentki jest komunikacja, zarówno asynchroniczna, jak i synchroniczna. Czasami możesz pracować w czasie rzeczywistym z klientem podczas wideokonferencji lub rozmowy telefonicznej, a innym razem dasz aktualizacje za pośrednictwem e-maila.

Firmy i prywatni przedsiębiorcy angażują wirtualne asystentki, ponieważ potrzebują pomocy w wypełnianiu zadań. Jako WA reprezentujesz swoich klientów podczas wysyłania e-maili, interakcji z użytkownikami w social mediach lub wykonując telefony. Rozwinięte umiejętności komunikacji są więc koniecznością.

2. Skuteczne zarządzanie czasem

Skuteczne zarządzanie czasem polega na ustalaniu priorytetów, rozsądnych terminów i trzymaniu się ich. WA potrzebują tej umiejętności, ponieważ często mają do czynienia z konkurencyjnymi zadaniami i ograniczeniami czasowymi.

Dodatkowo, jako WA sama ustalasz swój harmonogram i decydujesz, kiedy podjąć zlecenia lub powiedzieć “tak” nowym klientom. Każde zadanie, którego się podejmujesz musi być wykonane na czas. Częścią efektywnego zarządzania czasem jest poznanie swoich możliwości – ile realnie możesz wykonać w ciągu dnia.

praca dla mam praca zdalna praca dodatkowa praca po godzinach home office wirtualna asysta freelancer DIGITAL MARKETING umiejętności wirtualnej asystentki dorota mroczek

3. Skrupulatność + umiejętności organizacyjne

WA muszą być skrupulatne i dobrze zorganizowane, by zachować równowagę między wydajnością a dokładnością. 

Umiejętności organizacyjne pomagają zarządzać działaniami związanymi z pracą, dokumentami i terminami. Umiejętność tworzenia i utrzymywania zorganizowanego systemu ma znaczenie, ponieważ WA koordynują pracę swoich klientów.

dorota mroczek oferta dla wirtualnej asystentki jak zostać wirtualną asystentką praca wirtualna asystentka kurs wirtualna asystentka biznes online

KLIKNIJ TUTAJ I POZNAJ ZAWÓD WIRTUALNEJ ASYSTENTKI

4. Samodyscyplina i motywacja

Jako WA, najpewniej będziesz pracować z domu i sama będziesz sobie szefem, a to oznacza, że sama musisz wypracować mechanizmy, dzięki którym będziesz zdyscyplinowana i zmotywowana do pracy.  

Gdy wirtualni asystenci są zorganizowani i stosują się do regularnej rutyny pracy, łatwiej im zachować motywację przez cały dzień.

Wskazówki dotyczące poprawy motywacji i koncentracji:

 • Stwórz harmonogram pracy i trzymaj się go
 • Znajdź poranną rutynę, która będzie dla Ciebie odpowiednia
 •  Wyznacz sobie wolne od rozproszenia (bez powiadomień spoza pracy) godziny pracy
 • Rób sobie przerwy
 • Pisz listy rzeczy do zrobienia i sprawdzaj je po kolei

5.  Niezawodność

Firmy chcą współpracować z osobami, którym mogą zaufać, że będą wykonać przydzieloną pracę na czas, bez błędów, a równocześnie będą dostępne, gdy zajdzie potrzeba.  

Pamiętaj, reputacja ma znaczenie. Posiadanie pozytywnych recenzji od innych klientów pokazuje, że jesteś niezawodna i można bez obaw powierzyć Ci nowe zadania.

Porady dla bycia niezawodnym wirtualnym asystentem:

 • Dotrzymuj terminów
 • Nie bierz więcej zleceń niż jesteś w stanie obsłużyć
 • Poproś o ocenę, gdy projekt się kończy
 • Zadawaj pytania, jeśli nie jesteś pewna co do wymagań pracy

Podsumowanie

Bez względu na to, jak niesamowitą wirtualną asystentką jesteś, najważniejszą cechą, jaką możesz mieć, jest bycie otwartą na naukę i rozwój. Nikt nie lubi wszystkowiedzących, więc wskazane jest, aby w razie potrzeby WA była otwarta na zdobywanie nowej wiedzy.

dorota mroczek autopromocja pomysł na siebie praca zdalna praca dla mam praca zdalna dodatkowa freelancer polska digital marketing marketing w sieci
62 NARZĘDZIA PROGRAMY DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI FREELANCERA ZA DARMO LEAD MAGNET zapisz się dorota mroczek