You are currently viewing Mity na temat wirtualnej asysty

Mity na temat wirtualnej asysty

Podczas mentoringu spotykam się z różnymi mitami wśród osób, które chcą zacząć działać w branży wirtualnej asysty. Z moich obserwacji wynika, że te przekonania często powstrzymują przed działaniem i rozwojem. Postanowiłam się dzisiaj rozprawić z tymi najpopularniejszymi, żeby jak najwięcej osób mogło się od nich uwolnić.

Mity na temat wirtualnej asysty:

Jestem za stara, aby zostać wirtualną asystentką

❌Jestem za stara, aby zostać wirtualną asystentką — Wirtualni asystenci nie mają określonego wieku, a wiele osób decyduje się na tę karierę po wielu latach pracy w innych zawodach. Wiek nie powinien być przeszkodą w rozwoju kariery, a szczególnie w tej branży. Ja na wirtualną asystentkę przebranżowiłam się po 15 latach w korpo, a ostatnio (w wieku prawie 40 lat)  znowu zmieniłam zawód na mentora i brand managera. Moim zdaniem w dzisiejszych czasach jedyną stałą jest rozwój. Nie bój się zmian.

Muszę być technicznie biegła, by być wirtualną asystentką

❌Muszę być technicznie biegła — Wirtualne asystentki muszą posiadać podstawowe umiejętności techniczne, ale nie muszą być ekspertami w dziedzinie technologii. Jest to praca zdalna, więc na pewno konieczna jest praca z komputerem, ale zakres działań wyznaczasz sama. Wielu zleceniodawców szkoli swoich pracowników w zakresie konkretnych narzędzi i technologii, które są niezbędne do wykonywania pracy. Ja też uczyłam się wszystkiego od zera. Teraz jest o tyle łatwiej, że na rynku jest mnóstwo kursów, warsztatów, ale też darmowych materiałów. Jeżeli tylko chcesz, to wszystko jest w Twoim zasięgu. Jeśli potrzebujesz szkolenia z narzędzi, których używają WA, możesz skorzystać z tego w moim sklepie.

Wirtualna asysta to praca tylko dla kobiet

❌To praca tylko dla kobiet — Wirtualną asystą mogą zajmować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To przekonanie jest zaczerpnięte z pracy etatowej i archaicznego poglądu, że najczęściej sekretarkami/asystentkami są kobiety. Zawód nie ma płci. Natomiast faktycznie, branża jest zdominowana przez kobiety. Moim zdaniem to może wręcz działać na korzyść dla mężczyzn, bo będą się wyróżniać na rynku.

Muszę wcześniej pracować jako asystentka lub sekretarka, by być wirtualną asystentką

❌Muszę wcześniej pracować jako asystentka lub sekretarka — Wirtualne asystentki mają różne doświadczenie zawodowe. Wiele osób decyduje się na karierę w wirtualnej asyście, ponieważ chcą diametralnie zmienić swoją ścieżkę kariery lub rozwinąć swoje umiejętności w nowym kierunku. W tej branży nie jest wymagane doświadczenie, a gotowość do nauki i pracy. Chociaż zdarza się, że wiedza z poprzedniej pracy jest pomocna. W moim przypadku na korzyść działała wiedza z obszaru ubezpieczeń, dzięki czemu zdobyłam kilku klientów.

Wirtualna asystentka to osoba o niskich kwalifikacjach

❌Wirtualna asystentka to osoba o niskich kwalifikacjach — Wirtualne asystentki często są specjalistkami, które posiadają wysokie kwalifikacje i doświadczenie z obszaru marketingu, IT, administracji, grafiki…i wielu innych. Co więcej, ta praca wymaga umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych i doskonałego zarządzania czasem.

Muszę prowadzić działalność gospodarczą, by być wirtualną asystentką

❌ Muszę prowadzić działalność gospodarczą — Nie musisz od razu zakładać działalności. Obecnie na rynku są różne opcje wystawiania faktur, np. UseMe. Masz też możliwość pracować na działalności nierejestrowanej, jednak jest tam próg finansowy, którego nie wolno przekroczyć. Więcej o niej przeczytasz TUTAJ.

 Nie jest to stabilna praca

❌ Nie jest to stabilna praca — Wirtualna asystentka może mieć stabilną pracę, jeśli dobrze wykonuje swoje usługi. Oczywiście, praca na zlecenie wiąże się z pewnym ryzykiem, ale w przypadku branży WA, zapotrzebowanie na usługi ciągle rośnie. Warto pracować na swoją reputację i zyskać zaufanie swoich klientów. Gwarantuję Ci, że zadowolony klient przyprowadzi kolejnych.

Nie ma możliwości rozwoju jako wirtualna asystentka

❌ Nie ma możliwości rozwoju — Wirtualna asystentka może stale się rozwijać i podnosić swoje kompetencje. Ten zawód to dobry punkt wyjścia do innych branż. Jeżeli znajdziesz swoją niszę, w której się będziesz rozwijać, na pewno będziesz mieć odbiorców. Wiele dziewczyn zaczynało jako wszechstronne wa, by z czasem rozwinąć się w specjalistki od grafiki/reklam/budowania marki i wielu innych obszarów. Często kolejnym etapem w karierze WA jest wydanie produktów cyfrowych i szkolenie innych. Kierunek Twojej drogi zawodowej zależy tylko od Ciebie.

Podsumowując, praca wirtualnej asystentki to wyzwanie, ale też ogromna szansa na rozwój swojej kariery. Nie ma ograniczeń wiekowych, płciowych ani kwalifikacyjnych, a możliwości pracy są bardzo elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę oraz zbudować stałą grupę klientów, co pozwoli na stabilny przepływ zleceń i rozwój swojej kariery.

62 NARZĘDZIA PROGRAMY DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI FREELANCERA ZA DARMO LEAD MAGNET zapisz się dorota mroczek