You are currently viewing Social media w czasach kryzysu

Social media w czasach kryzysu

W dzisiejszych czasach, media społecznościowe odgrywają kluczową rolę
w komunikacji między markami a ich klientami. Jednak w czasie kryzysu obecność
w mediach społecznościowych może stać się podwójnie ryzykowna. W takich sytuacjach niewłaściwa reakcja może doprowadzić do uszczerbku reputacji, utraty zaufania klientów i poważnych strat finansowych. Dlatego właściwe zarządzanie obecnością w mediach społecznościowych w czasie kryzysu jest kluczowym elementem strategii kryzysowej.

1 dorota mroczek marka osobista biznes online wizerunek w sieci social media w czasach kryzysu

Kryzysy na platformach społecznościowych mają to do siebie, że czasami pojawiają się nagle z powodu drobnych niedoprecyzowań i braku wiedzy na temat skutecznego zarządzania takimi sytuacjami. Aby w pełni przetrwać kryzys, warto wcześniej się do niego przygotować. 

Jednak czy zawsze musimy reagować dopiero w momencie, gdy kryzys rzeczywiście wybuchnie na mediach społecznościowych? Czy nie lepiej byłoby uniknąć takiej sytuacji w ogóle?

Jak odróżnić kryzys od tymczasowego problemu wizerunkowego?

Kryzysem możemy nazwać sytuacje, które powodują zakłócenie stabilnego funkcjonowania naszej marki. Warto jednak pamiętać, że nie każdy negatywny komentarz czy niekorzystna opinia o naszych usługach od razu jest kryzysem. Dopiero brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do tego, że taka sytuacja rozrośnie się i przekształci w prawdziwy kryzys. 

Różnica między wpadką a kryzysem leży głównie w skali i długofalowych skutkach, jakie te sytuacje niosą dla firmy. Niezadowolony konsument czy krytyczna opinia nie muszą od razu stanowić kryzysu, ale ignorowanie sytuacji czy niewłaściwa reakcja mogą sprawić, że sprawa wymknie się spod kontroli. Kluczowym aspektem zarządzania kryzysem jest aktywne monitorowanie opinii na nasz temat, a także szybka i profesjonalna komunikacja z naszą społecznością.

Jak uniknąć kryzysu?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż naprawianie szkód — to również dotyczy kryzysów w mediach społecznościowych. Dlatego warto wcześniej się przygotować
i określić kroki, które pozwolą nam go uniknąć. Kluczem do sukcesu jest tu zrozumienie naszej grupy docelowej. Ale jak zatem wyprzedzić kryzysy w social mediach i nie dać im szansy się wydarzyć?

 1. Monitoruj swoją aktywność w mediach społecznościowych: sprawdzaj opinie, komentarze i wzmianki na temat Twojej marki. Dzięki temu będziesz na bieżąco z reakcjami klientów i będziesz mógł szybko zareagować na ewentualne negatywne sygnały. 
 2. Bądź czujny na trendy: śledź bieżące wydarzenia, trendy i tematy, które mogą wpłynąć na Twoją branżę. Unikaj angażowania się w kontrowersyjne tematy, które mogą sprowokować negatywne reakcje. 
 3. Zastosuj politykę moderacji: zdefiniuj jasne zasady moderacji dla komentarzy i treści publikowanych przez użytkowników na Twoich profilach. To pomoże utrzymać poziom kultury w komunikacji i uniknąć eskalacji konfliktów.  
 4. Przygotuj odpowiednie procedury kryzysowe: stwórz plan zarządzania kryzysowego, określając, kto jest odpowiedzialny za reakcję w sytuacjach problemowych, oraz jakie są wytyczne dotyczące komunikacji i działania. 
 5. Bądź szczery i uczciwy: w komunikacji z obserwatorami media społecznościowe cenią sobie szczerość. Nie ukrywaj problemów ani błędów. Nie reaguj też emocjonalnie, aby uniknąć dodatkowych problemów. 

Co jeśli do kryzysu już dojdzie?

Gdy stworzysz swój plan zarządzania kryzysowego będziesz dobrze przygotowana do działania w trudnych sytuacjach. Jednak nie można zapominać o kluczowym elemencie – skutecznej komunikacji z odbiorcami. 

Tutaj przydaje się sprawdzona i skuteczna metoda: zasada 5P. Jeśli umiejętnie ją wykorzystasz, będziesz w stanie sprawnie zarządzać sytuacją kryzysową.

2 dorota mroczek marka osobista biznes online wizerunek w sieci social media w czasach kryzysu
 1. Przeproś – przyznanie się do błędu i przyjęcie odpowiedzialności pokazuje, że wiesz, dla kogo tworzysz markę i dbasz o odbiorców. Jest to również pierwszy krok do rozładowania nagromadzonego napięcia. 
 2. Przygotuj się – przygotuj plan działania na wypadek pojawienia się kryzysu. Zabezpieczysz w ten sposób team odpowiedzialny za działania w social mediach na wiele stresujących sytuacji. 
 3. Przeciwdziałaj – pokaż niezadowolonym klientom i postronnym odbiorom,
  w jaki sposób w przyszłości będziesz pilnować, żeby konfliktowa sytuacja nie miała już miejsca. Poinformuj o podjętych działaniach. 
 4. Popraw się – nie wystarczy przeprosić, trzeba też wyciągnąć naukę z każdej sytuacji. Jeśli zaliczysz wtopę raz, ok, kryzys jest do ogarnięcia. Jeśli powtórzysz błąd, będzie dużo trudniej. 
 5. Powetuj – warto też pomyśleć o jakimś zadośćuczynieniu. Może być finansowe, ale nie tylko. Pokażesz w ten sposób, że traktujesz sprawę poważnie.

Podsumowanie

Kryzysy w mediach społecznościowych są nieuniknione i stanowią wyzwanie dla wielu firm. Jednak odpowiednio zaplanowany i przeszkolony zespół może znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji. Kluczem do skutecznego zarządzania kryzysowymi sytuacjami jest szybka i odpowiedzialna reakcja, przejrzysta komunikacja oraz szczerość. Te elementy stanowią najlepsze narzędzia do ugasić ewentualny pożar, zanim przekształci się on w poważny kryzys.