You are currently viewing Jak poprawić pamięć i koncentrację? – przydatne ćwiczenia

Jak poprawić pamięć i koncentrację? – przydatne ćwiczenia

Czy zdarza Ci się zapominać ważne daty, zaplanowane zadania czy kluczowe informacje ze spotkań? Czy odczuwasz trudności w skupianiu się na jednym zadaniu w natłoku codziennych rozproszeń? Jeśli Twoja odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi “tak”, to nie jesteś sama. Przy dzisiejszym tempie życia, zalewani jesteśmy ogromem informacji, utrzymanie dobrej pamięci i koncentracji może być wyzwaniem. Jednak dobra wiadomość jest taka, że umiejętność poprawy pamięci i koncentracji to coś, co można ćwiczyć i rozwijać. Niezależnie od wieku czy zawodu, istnieje wiele skutecznych strategii, które można wdrożyć, aby wzmocnić zdolności umysłowe
i osiągnąć lepszą pamięć oraz koncentrację.

Podstawy pamięci i koncentracji – dlaczego są ważne? 

Zanim przejdziemy do konkretnych metod, warto zrozumieć, jak działa nasz mózg
w kontekście pamięci i koncentracji. Nasz umysł przetwarza codziennie ogromną ilość informacji, ale nie wszystko zostaje zapamiętane. Pamięć dzieli się na kilka rodzajów, takich jak pamięć krótka i długa, a także pamięć robocza. Wzmacnianie tych różnych rodzajów pamięci może pomóc w poprawie zdolności zapamiętywania. 

Podobnie, koncentracja jest umiejętnością skupienia uwagi na jednym zadaniu lub informacji bez rozpraszania, więc rozwijanie kontroli nad naszą uwagą jest kluczowe.

Co wpływa na koncentrację?

Przyjrzymy się bliżej czynnikom wpływającym na skupianie uwagi. Należą do nich:

 • rozpraszacze – czyli różnego rodzaju bodźce, które odciągają naszą uwagę od tego, na czym chcemy się skoncentrować – np. włączony telewizor, hałas, głośne rozmowy itp.,
 • odpowiednie odżywianie – aby cieszyć się dobrymi umiejętnościami poznawczymi, musisz pamiętać o odpowiedniej diecie oraz piciu wody,
 • przerwy – nawet krótki, kilkuminutowy odpoczynek może pomóc w efektywniejszym powróceniu do zadania, które mamy do zrealizowania,
 • sen – odpowiednia ilość snu przynosi lepsze efekty umysłowe, ponieważ jesteśmy wypoczęci i wyspani.

Metody poprawiające pamięć i koncentrację – skuteczne ćwiczenia:

 1. Pisanie streszczeń

Jednym z prostych ćwiczeń na koncentrację uwagi jest pisanie streszczeń. Technika polega na pisaniu lub tworzeniu map myśli, które mogą stanowić streszczenie przeczytanych książek, obejrzanych filmów, programów itp. 

 1. Rysowanie oburącz

To ćwiczenie na koncentrację jest naprawdę bardzo proste, gdyż to, co potrzeba do jego wykonania, to jedynie kartka papieru oraz długopis, ołówek lub flamaster. Kreślenie obrazków prawą i lewą ręką jednocześnie skutecznie stymuluje powstawanie połączeń pomiędzy półkulami mózgu, co znakomicie wpływa na umiejętność skupiania uwagi. 

 1. Lustrzane odbicie

Zadanie polegające na przepisaniu lub przerysowaniu liter, cyfr, znaków w sposób symetryczny, aby stanowiły ich lustrzane odbicie. Inną propozycją jest rysowanie przez kalkę, by jak najdokładniej odtworzyć postać lub cały rysunek. 

 1. Medytacja

Codzienne ćwiczenia medytacyjne mogą wzmocnić zdolność koncentracji
i skupienia. Usiądź w spokojnym miejscu, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Kiedy zauważysz, że Twoje myśli zaczynają się rozpraszać, delikatnie przyprowadź uwagę z powrotem do oddechu. 

 1. Wizualizacja

To ćwiczenie polega na tworzeniu oraz utrzymywaniu przez krótki czas prostych obrazków w swoim umyśle. Ćwiczenie warto rozpocząć od wyobrażania sobie prostych rzeczy, np. owoców, ubrań, przedmiotów codziennego użytku. Na początku wystarczy spróbować utrzymać obraz przez parę sekund, a później stopniowo wydłużać czas. Wizualizacja stymuluje pracę zarówno prawej, jak i lewej półkuli, pomaga szybciej zapamiętywać oraz lepiej myśleć. 

Ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację blog dorota mroczek

Kombinacja różnych metod i regularne ćwiczenia są kluczowe dla osiągnięcia trwałych rezultatów. Pamięć i koncentracja to umiejętności, które można pielęgnować na przestrzeni życia, przynosząc korzyści zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. A Ty, masz dobrą pamięć? Korzystałaś z jakieś metody?

Źródła:

 1. https://bonavita.pl/cwiczenia-na-koncentracje-uwagi-dla-dzieci-i-doroslych
 2. https://braingym.pl/cwiczenia-na-koncentracje-uwagi/ 
 3. https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/trening-umyslu-czyli-cwiczenia-na-dobra-pamiec-aa-mBpT-qKuE-qxcU.html#trening-mozgu-cwiczenia-na-dobra-pamiec
62 NARZĘDZIA PROGRAMY DLA WIRTUALNEJ ASYSTENTKI FREELANCERA ZA DARMO LEAD MAGNET zapisz się dorota mroczek