You are currently viewing Jak zostać wirtualną asystentką bez doświadczenia

Jak zostać wirtualną asystentką bez doświadczenia

Marzysz o pracy, która da Ci swobodę? Którą możesz wykonywać w weekendy lub po godzinach, ten artykuł jest dla Ciebie. Coraz więcej osób poszukuje dodatkowych zajęć online, a zawód wirtualnej asystentki (WA, wirtualna asystentka) staje się coraz bardziej popularny.

Rozważasz pracę jako wirtualna asystentka? Nawet bez doświadczenia to możliwe. Wirtualne asystentki są teraz bardzo poszukiwane i oferują szeroki zakres usług.

Wirtualne asystentki pracują zdalnie dla firm. Mogą robić wiele rzeczy, jak planowanie czy obsługa mediów. Ta praca pozwala na dużą elastyczność w czasie i miejscu.

Taka praca to dobry wybór dla mam czy studentek. To świetna opcja zarówno dla osób, które szukają dodatkowego zajęcia po pracy, jak i dla tych, którzy chcą pracować na pełen etat. Dzięki tej pracy możesz zyskać elastyczność, pracować z dowolnego miejsca na świecie i rozwijać swoje umiejętności w wielu dziedzinach. Daje szansę łączenia pracy ze sprawami rodzinny. W Polsce wiele kobiet widzi w niej szansę na kontynuację kariery po urodzeniu dziecka. Tak też było i u mnie. Zaczęłam szukać pomysłu na siebie właśnie jak skończył mi się macierzyński.

Zobacz – ja w 2020 roku zaczynałam jako WA, później się przebranżowiłam na mentorkę i brand managerkę. W ciągu zaledwie 2-3 lat osiągnęłam i zaszłam bardzo daleko. Przez 15 lat na etacie tyle nie osiągnęłam i nie odniosłam takich sukcesów. Dodatkowo zarabiam na produktach cyfrowych z mojego sklepu: szkoleniach, kursach, w których uczę przyszłe WA, by jak najlepiej poznały i wykonywały ten zawód. Ja jestem dowodem, że da się na tym zarobić, zajść daleko i odnieść SUKCES i uważam, że WARTO się ode mnie uczyć, bo szybko zaszłam daleko.

 

Kluczowe wnioski

  • Praca wirtualnej asystentki to coraz popularniejsza forma pracy, dająca elastyczność i swobodę
  • Wirtualne asystentki świadczą zróżnicowane usługi, m.in. w zakresie obsługi mediów społecznościowych, montażu rolek, moderacji podczss webinaru i zarządzania projektami
  • Praca zdalna umożliwia łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych, co jest atrakcyjne dla wielu osób
  • Nawet bez doświadczenia można zostać wirtualną asystentką i rozwijać tę karierę
  • Wirtualna asysta to także możliwość dodatkowego zarobku dla osób poszukujących takiej formy pracy

Wstęp

Stań się wirtualną asystentką – to zaproszenie do fascynującej podróży. Podstawy są kluczowe, aby osiągnąć sukces w tej nowej ścieżce. Dowiesz się, czym polega praca wirtualnej asystentki i jak do niej startować, nawet bez doświadczenia. Pamiętaj, że jak ja zaczynałam to też nie miałam doświadczenia, żadnego!

Motywacja

Praca w zawodzie wirtualnej asystentki nie jest dla każdego. Trzeba ciężko pracować, żeby się rozwijać. Ta praca wymaga dużego zaangażowania. Jednak daje też wolność, czego nie doświadczysz będąc na etacie. 

Czas na zmiany

Świadomość potrzeby zmian okazała się przełomowym momentem. Decyzja o zostaniu wirtualną asystentką była znaczącą zmianą, podjętą po gruntownym rozważeniu wszystkich za i przeciw. Pierwszych klientów często znajdujemy wśród naszych znajomych lub w branży, w której wcześniej pracowałyśmy na etacie.

W zawodznie wirtualnej asystentki niezbędne są motywacja, determinacja oraz chęć do ciągłego rozwoju. Po zdobyciu doświadczenia, wiele wirtualnych asystentek poszerza swoje kompetencje, tworząc własne produkty cyfrowe, stając się mentorkami, strategami lub specjalistkami w dziedzinach takich jak automatyzacja, tworzenie stron internetowych czy zarządzanie newsletterami.

“Około 90% życia człowieka składa się z tego, jak reaguje on na to, co mu się przydarza.”

Mentor może znacząco ułatwić początki w roli wirtualnej asystentki. Wytrwałość oraz regularna autopromocja są kluczowe w pozyskiwaniu klientów. Dla tych, którzy wolą pracować w zespole, świetną opcją jest dołączenie do agencji wirtualnych asystentek.

Więcej o mentoringu przeczytasz tutaj: Indywidualny mentoring dla wirtualnej asystentki na start w biznesie online

Możesz więcej niż myślisz

Każdy ma możliwość nauki i rozwoju, nawet jeśli na początku brakuje mu wiedzy. Praca jako wirtualna asystentka wymaga wysiłku, ale przynosi satysfakcję. Oferuje różnorodność zadań i współpracę z różnymi ludźmi. Dla mnie szczególnie istotne było to, że mogłam pracować z domu, wybierać klientów, z którymi chciałam współpracować (mam dobre wyczucie, jeśli chodzi o kłopotliwych klientów), oraz ustalać godziny pracy, które mi najbardziej odpowiadały.

Wszystko wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione

Ja również zaczynałam od zera. Wirtualna asystentka ma nieograniczone możliwości rozwoju. Ciągłe zdobywanie nowej wiedzy i doskonalenie umiejętności są kluczowe w tej profesji. To daje radość, że nawet jak Ci się znudzi dotychczasowy zakres obowiązków, to możesz nauczyć się nowych rzeczy i robić coś innego. Dla mnie to jest ogromną frajda!

“Everything seems impossible until it’s done.” – Nelson Mandela

Jak zostać wirtualną asystentką nie mając doświadczenia?

Na start, jako wirtualna asystentka, nie trzeba mieć doświadczenia w tym zawodzie. Ważne są chęci i otwartość na nowe szanse. Tylko tak zdobędziesz pierwsze zadania i zaczniesz rozwijać swoją karierę.

Ja także zaczynałam od zera. Przez pół roku uczyłam się w swoim tempie nowych rzeczy, jednocześnie robiąc swoją stronę www, publikując na swoim fanapge, ucząc się Canvy. Póżniej skorzystałam z usług mentoringu u doświadczonej mentorki. Później zaczęłam się promować w sieciach społecznościowych i poznałam nową klientkę z mojej branży ubezpieczeniowej.

W przeciągu roku jako WA, nauczyłam się więcej niż przez 15 lat w korpo.

Jako wirtualna asystentka doświadczasz swobody i samodzielności. Masz szeroki wachlarz możliwości do wyboru, w tym zarządzanie mediami społecznościowymi, redagowanie tekstów, koordynowanie projektów czy rozwiązywanie kwestii technicznych. To tylko kropla w morzu możliwości jakie możesz wykonywać jako wirtualna asystentka. To Ty decydujesz co chcesz robić.

Można wspierać różne sektory, począwszy od marketingu, przez zarządzanie blogami po obsługę sklepów internetowych. Wirtualne asystentki specjalizują się m.in. w tworzeniu stron, redagowaniu treści, planowaniu promocji lub obsłudze klientów. Jest bardzo dużo zadań i masz w czym wybierać. 

Dla tych, co chcą dołączyć do tego zawodu, polecam moje szkolenie: Wirtualna Asystentka: Praca zdalna – szkolenie online z napisami.

Moje szkolenie odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące pracy zdalnej, jako wirtualna asystentka czy freelancerka.

Nawet bez doświadczenia, można osiągnąć sukces jako wirtualna asystentka. Wystarczy nauczyć się i zawsze dążyć do bycia lepszym.

Trudności na starcie

Na samym początku, przerażała mnie terminologia i ilość nauki, w zupełnie mi nowym, obcym temacie. Nie wiedziałam jaki kurs jest mi potrzebny, czego mam się uczyć, czy to już mój poziom, czy to jest z czymś powiązane – przez co wydałam sporo pieniędzy na niepotrzebne kursy. Jak coś miało w nazwie: reklamy na fb, marketing, analityka itp to kupowałam… A były to dla mnie za zaawansowane rzeczy. Zupełnie mi niepotrzebne na tamtym etapie.

Samotność przedsiębiorcy, brak zrozumienia w rodzinie czym ja się właściwie zajmuję. Nie było kogo się poradzić, czy dobrze rozumiem jakieś zagadnienie, jak obsłużyć dany program… 

Przeczytaj ten wpis: Rozwijaj karierę jako wirtualna asystentka: Jak radzić sobie bez wsparcia od partnera. 7 praktycznych porad.

Rady dla rozpoczynających

Myślisz o pracy jako wirtualna asystentka? W tej części znajdziesz przydatne wskazówki. Pomogą one w podjęciu dobrej decyzji. Ważne jest, by najpierw zastanowić się, czy takie zadanie odpowiada Twoim zainteresowaniom? 
Możesz też przeczytać ten artykuł i wypełnić quiz: Wirtualna Asysta na kolejnym poziomie: Jak wybrać swoją specjalizację?

Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie

Rozpocznij od przeanalizowania ogłoszeń i stron innych wirtualnych asystentek. Dzięki temu możesz porównać swoje umiejętności z obecnymi oczekiwaniami na rynku. Statystyki wyraźnie pokazują, że coraz więcej Polaków regularnie pracuje zdalnie, a większość z nich zauważa, że taki tryb pracy zwiększa ich efektywność.

Zadaj sobie kilka kluczowych pytań: Czy jesteś organizacyjna i efektywnie zarządzasz czasem? Potrafisz szybko się uczyć i skutecznie radzić sobie z różnorodnymi zadaniami? Twoja komunikacja jest klarowna, a zachowanie pełne szacunku? Potrafisz pracować bez “szefa nad głową”? Umiesz ustalać sobie zadania i być terminowa?
Jeśli większość odpowiedzi jest twierdząca, rola wirtualnej asystentki może być idealna dla Ciebie

Poszukaj wsparcia

Na początku pracy jako wirtualna asystentka, warto poszukać wsparcia. Znalezienie mentora lub uczestnictwo w dedykowanych kursach dla asystentek może znacząco wspomóc w zdobywaniu wiedzy. Takie inicjatywy nie tylko pomagają w nauce, ale również umożliwiają nawiązywanie cennych kontaktów z profesjonalistami branży.

Wytrwałość

Bycie wirtualną asystentką może wymagać czasu, by zdobyć klientów i doświadczenie. Są osoby, które liczą, że klienci sami się będą odzywać, bo jakimś cudem trafią na naszą stronę www, jednak nalezy śledzić grupy na FB (w moim szkoleniu jako bonus otrzymujesz taką listę grup), gdzie ogłaszają się przedsiębiorcy, wysyłać swoją ofertę i nie poddawać się. W międzyczasie uczyć się nowych rzeczy, by nasza oferta była coraz lepsza. 

Chcąc zacząć jako wirtualna asystentka bez doświadczenia, ważne jest zapoznanie się z tym zawodzem – jakie daje możliwości, na czym polega praca, jak się szuka klientów i ile można zarobić. Nie widzę sensu wydawała kilku tysięcy na kurs przygotowujący do tego zawodu, jeżeli Ty nie wiesz, czy to jest w ogóle praca dla Ciebie.

Dlaczego polecam Ci moje 2-godzinne szkolenie online, na którym omawiam bardzo dokładnie ten zawód. Niektóre dziewczyny zapisały 10 stron notatek ;):

Wykupiłam u Pani Doroty “Pakiet Samodzielny.” Na początku podchodziłam sceptycznie do tego pakietu – patrząc przez pryzmat innych kursów do samodzielnego przerobienia, a nie wnoszących żadnych konkretnych odpowiedzi na moje pytania.

Chylę czoła i z góry przepraszam za to, że “wrzuciłam” go do worka i wymieszałam z innymi. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona Pakietem! To był pierwszy kurs, który chętnie i miło się przerabiało. Zaplanowałam sobie przerobienie tego kursu na dwa dni i udało się. Nie było tak, że pomyślałam “aaa, przerobię to pojutrze, bo dzisiaj nie mam czasu, nie chce mi się…” Nie! Ten kurs tak mnie wciągnął, że chętnie sięgnęłam po niego na drugi dzień. Pani Dorota ma taki uspokajający głos i miły, że działał jak miód ma moje serce 😉 

Zapisałam chyba z 10 stron w zeszycie z tymi informacjami, które były zawarte w kursie wraz z komentarzami Pani Doroty. Ja wiem, że można w każdej chwili do tego kursu wrócić, bo on nie wygasa; ale uważam, że jak sama czegoś nie zapiszę, to nie zapamiętam 😉 naprawdę, jeżeli zastanawiasz się tak jak ja, czy przebranżowić się, to polecam Ci ten kurs. Ja dostałam power`a do pracy. Chce mi się uczyć i pozyskiwać nową wiedzę, żeby móc zacząć pracować na swoich zasadach. Polecam. – Natalia

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zapotrzebowania na usługi wirtualnych asystentek. Przedsiębiorstwa przeniosły swoje działania do internetu, otwierając nowe możliwości zatrudnienia. Stawki za taką pracę wahają się od 40 do 90/100 PLN za godzinę.

Kluczem do sukcesu jest identyfikacja czynników, które wyróżniają Twoją ofertę na tle konkurencji. Oferowanie wartości jest istotniejsze niż konkurowanie ceną. W obliczu różnych wyzwań, warto korzystać z praktycznych poradników, które wspierają w budowaniu udanej kariery jako wirtualna asystentka.

Formy współpracy

Wirtualne asystentki mają szeroki wachlarz opcji działania, co pozwala im dostosować pracę do własnych preferencji. Mogą pracować samodzielnie, obsługując wielu klientów, lub dołączyć do zespołu asystentek. Warunki współpracy mogą być ustalane ustnie lub drogą mailową, jednak zaleca się formalizację tego w formie pisemnej umowy. Jest to szczególnie istotne w kontekście praw autorskich i innych kluczowych kwestii.

Wniosek

Zachęcam do rozważenia kariery jako wirtualna asystentka, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia. Kluczowe są determinacja, otwartość na naukę oraz gotowość do szybkiego dostosowania się do zmieniających się wymagań rynku. Istnieje wiele dostępnych zasobów i kursów, które mogą pomóc w zdobyciu potrzebnych umiejętności. Przejście na tę ścieżkę zawodową może być dobrą decyzją dla tych, którzy poszukują elastyczności i możliwości rozwoju w pracy zdalnej.

FAQ

Czym jest zawód wirtualnej asystentki?

Wirtualna asystentka to osoba, która pomaga zdalnie w pracy administracyjnej. Może to być zarządzanie kalendarzem lub korespondencją. Pomaga także w obszarach takich jak księgowość albo marketing online.

Jakie kompetencje i cechy charakteru powinny posiadać wirtualne asystentki?

Wirtualne asystentki powinny być zorganizowane i doskonale komunikować się. Muszą być precyzyjne i elastyczne. Umiejętność zarządzania czasem oraz obsługa komputera są bardzo ważne.

Jakie trudności mogą napotkać osoby rozpoczynające karierę jako wirtualne asystentki?

Rozpoczynające wirtualne asystentki mogą czuć się przytłoczone brakiem doświadczenia. Zazwyczaj trudna jest obsługa narzędzi marketingowych. Znalezienie pierwszych klientów jest dużym wyzwaniem.

W jaki sposób można zdobyć pierwsze zlecenia jako wirtualna asystentka?

Można zacząć, pomagając znajomym albo współpracując z mentorką. Skuteczne jest także promowanie się w sieciach społecznościowych. Należy także nawiązywać kontakty biznesowe.

Jakie formy współpracy są dostępne dla wirtualnych asytentek?

Wirtualne asystentki mogą pracować na własny rachunek. Mogą też związać się z agencjami. Wybór zależy od preferencji i sytuacji konkretnego człowieka.

Czy wirtualne asystentki powinny się specjalizować w określonych obszarach?

Tak, specjalizacja w obszarach jak social media lub e-commerce jest ważna. Pomaga to świadczyć usługi lepiej i budować pozycję na rynku.

Jak wirtualne asystentki mogą budować swoją markę?

Ważne jest posiadanie profesjonalnej strony i logo. Trzeba też dobrze opisać swoje usługi. To, jak to robimy, musi odpowiadać potrzebom klientów.

Jakie formy działalności gospodarczej mogą wybierać wirtualne asystentki?

Mogą działać jako jednoosobowa firma albo założyć spółkę z o.o. Decyzja zależy od osobistych preferencji i powinna być omówiona z doradcą podatkowym.
wirtualna asystentka praca zdalna praca dla kreatywnych dodatkowa przebranżowienie etat korpo freelacning nauka zawodu dorobienie praca dla mam 2