Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co kryje się za sukcesem niektórych osób? Odpowiedź często tkwi w jednym słowie: mentoring.
Mentoring jest nieocenionym narzędziem rozwoju zawodowego i osobistego. Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie mentora, warto dowiedzieć się, jak wygląda typowa sesja mentoringowa i ile czasu możesz spodziewać się jej trwania, aby jak najlepiej wykorzystać tę formę wsparcia.
Czym jest mentoring?
Mentoring to proces, w którym doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia i przewodnictwa osobie mniej doświadczonej, zwanej mentee lub podopiecznym. Mentoring ma na celu pomaganie mentee w rozwoju zawodowym, osobistym lub akademickim poprzez przekazywanie wiedzy, doświadczenia, wskazówek i wsparcia emocjonalnego.
W czym może pomóc Ci mentor?
Na moim Instagramie – dorotamroczek_pl i dorota_mroczek_ – dzieliłam się już kiedyś z Wami moimi top 5 podpowiedziami, jak może pomóc mentor:
- Mentor może podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie ma co błądzić w gąszczu sprzecznych informacji. Pytaj u źródła, czyli mentora, który od lat siedzi w branży 🙂
- Mentor pomoże Ci też w ustaleniu lub doprecyzowaniu celu. Wytyczy ścieżkę, którą będziecie razem kroczyć. Będzie też mógł obserwować Twoje postępy i dawać konstruktywny feedback.
- Dostaniesz od mentora dawkę motywacji do działania.
- Uzyskasz wsparcie, które jest niezbędne przy wprowadzaniu zmian. W chwilach zwątpienia mentor pomoże Ci stanąć na nogi i ruszyć do przodu 🙂
- Dzięki mentorowi będziesz mogła nawiązać nowe kontakty biznesowe, które mogą okazać się niezwykle cenne, np. przy starcie w zawodzie.
Mentor służy jako wsparcie w zrozumieniu istoty problemu, ustaleniu celu oraz wypracowaniu planu działania. Współpraca z mentorem, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, otwiera drzwi do odkrywania różnych ścieżek i możliwych rozwiązań dla danego wyzwania. Mentor pomaga także lepiej poznać swoje własne zdolności i mocne strony, jednocześnie identyfikując bariery i trudności, które można skuteczniej przezwyciężyć.
Jak wygląda i ile trwa sesja mentoringowa?
Mentoring może występować w różnych sferach życia, takich jak edukacja, biznes, nauka, sztuka czy życie osobiste. Może mieć różne formy, w tym spotkania twarzą w twarz, rozmowy telefoniczne, korespondencję e-mailową lub mentoring online. Wszystko zależy od mentora, jego umiejętności i branży.
W moim przypadku na sesji mentoringowej skupimy się na Twoich pytaniach, wątpliwościach, potrzebach, problemach. Porozmawiamy o Twoim przebranżowieniu, problemach w biznesie, a jeżeli jesteś wirtualną asystentką, to wesprę Cię w mentoringu dla WA.
Jeżeli potrzebujesz rozmowy, sesji mentoringowej z osobą, która po 15 latach w korpo założyła biznes online od zera, przebranżowiła się na wirtualną asystentkę, mając roczne dziecku w domu i wydała kilka swoich produktów cyfrowych – to zapraszam.
Oferowane przeze mnie sesje mentoringowe trwają 60-90 min i odbywają się na platformie Zoom lub telefonicznie.
Pomogę Ci, jeśli:
- chcesz się przebranżowić na wirtualną asystentkę,
- jesteś wirtualną asystentką i chcesz skorzystać z mentoringu dla WA (1:1),
- chcesz zacząć z biznesem online
- działasz online, ale potrzebujesz mentora, osobę, która będzie obok i Cię wspierała,
- chcesz wydać swój produkt cyfrowy.
Będę Cię wspierać i dzielić się ze sobą swoim doświadczeniem, abyś mogła osiągnąć swoje cele i rozwijać swoją markę jako wirtualna asystentka.
Jak wybrać najlepszego dla siebie mentora?
Podczas podejmowania decyzji o wyborze mentora biznesowego, istnieje kilka kluczowych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę:
- Aktualność wiedzy, doświadczenia i praktyki w obszarze, który mentee chce się rozwinąć.
- Ile godzin/sesji mentoringowych mentor oferuje, czy ma uznaną międzynarodowo certyfikację/akredytację, a przede wszystkim rekomendacje swoich klientów.
- Jaka jest relacja pomiędzy mentorem i mentee. Jeśli nie ma dopasowania w relacji, ogranicza się otwartość i w efekcie skuteczność całego procesu mentoringowego.
Istnieje wiele korzyści płynących z udziału w mentoringu, w tym przyspieszenie rozwoju zawodowego, zdobywanie nowych perspektyw i umiejętności oraz budowanie wartościowych relacji zawodowych. A TY – myślałaś o skorzystaniu z mentoringu? Jeżeli tak – zapoznaj się z moją ofertą. Kliknij TUTAJ.
Przeczytaj także:
Indywidualny mentoring dla wirtualnej asystentki na start w biznesie online (8 spotkań)
Jaki kurs na wirtualną asystentkę polecasz? A może zamiast/po kursie “mentoring” ?